Celotáborová hra

 2. kapitola

Ostatní se na mě dívají trochu nechápavě. Během minutky jim popíši ten kratičký hovor a z reakcí je vidět, že i oni mají o Guillauma (čti Gijóma) starost. Bez dalších otázek se všichni zvedáme a míříme ven z domu a k Sheldonovu autu. Christine ještě rychle volá domů a domlouvá s chůvou prodloužené hlídání maličké Laury, ale naštěstí s tím není problém.

Vyrážíme. Já sedím vedle Sheldona a děvčata vzadu už zase alespoň trochu vesele švitoří. Vila, kterou Guillaume zdědil před patnácti měsíci po dědečkovi je na druhém koci města. Curych mi nikdy nepřišel tak obrovský, jako když jsem za Guillaumem jel poprvé. Vždycky jsem to k němu měl kousíček, bydlel dvě ulice ode mě, takže jsme se navštěvovali skoro každý den. Teď, po té smutné události, nám cesta zabere téměř čtyřicet minut.

Když si vzpomenu na svou první návštěvu jeho nového superultramegagigaobrovského sídla (pardon, ale jinak se to nazvat nedá), musím přiznat, že jsem byl v šoku. Jeho dědečka jsem znal, ale netušil jsem, že je ten člověk tak bohatý. Ten dům je v podstatě takový malý zámek s osmnácti pokoji, čtyřmi ložnicemi, křídlem pro služebnictvo, obrovskou zahradou a od té doby, co si tam Guillaume přestěhoval svůj zvěřinec, tak i s malou soukromou zoologickou zahradou. Společně s tímto zámečkem Zdědil Guillaume i další budovy a pozemky po celém Švýcarsku, hromadu akcií v několika velkých firmách a obrovsky tučné konto v národní bance.

Podle toho, co nám Guillaume řekl, než si vyrazil před osmi měsíci splnit svůj dětský sen - cestu kolem světa, o tom nevěděl ani sám Guillaume. Když se o smrti dědečka dověděl, byl z toho hodně smutný. Byli si obrovsky blízcí. Byl to právě jeho dědeček, kdo Guillauma vzal poprvé v jeho čtyřech letech do Curyšské zoologické zahrady, jezdil s ním kempovat do přírody, když byl starší, navštěvoval nejkrásnější přírodní parky po celé Evropě a pomáhal se starat o jeho pomalu se rozrůstající domácí zoo. Byl jsem hrozně vděčný, když mě občas vzali s sebou a později s námi na výlety do přírody začali jezdit i ostatní - Bethany, Christine, Sheldon a nakonec i Andrea.

I svého prvního pejska, fenku Bígla jménem Laila, dostal Guillaume od svého dědečka. Po Laile byly dalšími dárečky k narozeninám během několika let dva křečci, rybičky, leguán, morčata, další pejsek, dvě kočky a dokonce i korálovka. V dospělosti Guillaumovi vášeň pro domácí mazlíčky zůstala a jeho dům se postupně plnil všemi možnými druhy zvířat a rostlin, o které se staral a které byly jednou za čas, když musel Guillaume pracovně někam odjet, mou starostí. Posledních osm měsíců to naštěstí byl úkol pro jeho nové služebnictvo. Jeho soukromá zoo se v posledních letech rozrostla na tři pejsky, dvě kočky, šest morčat, dva zakrslé králíky, rybičky, leguána, tři andulky, veverku Karu, kterou nalezl zraněnou v lese při jednom ze svých výletů a ujal se jí a samozřejmě Felixe, jeho hadího kamaráda, který za ty roky dorostl do délky celého metru.

Částečně i na počest svého dědečka se tedy Guillaume před osmi měsíci vydal na cestu kolem světa, při které chtěl poznat zblízka přírodu i v jiných částech světa než jen ve Švýcarsku a několika sousedních zemích. Když si svůj několikaměsíční výlet plánoval, byl obrovsky nadšený a chtěl, ať jedeme všichni s ním. Teď se vrátil v přesně opačné náladě a já jen přemýšlím, co se na jeho cestách stalo a jestli mám být rád, že nikdo z nás nemohl s Guillaumem odjet, protože bychom se vrátili ve stejné náladě nebo zda jsme mohli něco změnit, pokud bychom jeli s ním.

Odpovědi už jsou blízko. Guillaumova vila je přímo před námi.

 

 

1. kapitola

Je to téměř dvě hodiny, co Guillaumovo letadlo přistálo na letišti, měl by tu být každou chvíli. Dívám se na Andreu, Christine, Sheldona a Bethany a vidím jim ve tvářích, že se na Guillauma těší stejně jako já. Byl pryč osm měsíců, tak dlouho jsme od sebe byli naposledy na vysoké, když Beth jela na půl roku studovat do Ameriky.

Vždycky jsem si naši šestku představoval jako nerozlučnou partu z nějakého starého televizního seriálu. Nejdřív jsme byli „Přátelé“ a asi chápete proč. Tři kluci a tři holky, já chvíli chodil s Andreou, pak Guillaume s Bethany a nakonec si Christine vzala Sheldona. Později jsme si oblíbili seriály „Jak jsem poznal vaši matku“ a „Teorie velkého třesku“. Nikdy jsme se nemohli shodnout, které z těch partiček kamarádů se podobáme víc. Sice máme vlastního Sheldona a Beth se chtěla stát herečkou a teď pracuje jako servírka, ale také máme mezi sebou televizní reportérku Andreu, ze mě se stal architekt a o našem vztahu už jsem se zmínil před chvilkou.

Teď je nám už dvaatřicet let, pořád se pravidelně vídáme, slavíme spolu narozeniny, Velikonoce, Silvestr a ještě do nedávna i Vánoce. Od té doby, co Christine porodila Sheldonovi malou Lauru a Bethany se zamilovala do toho slizkého právníka, se naše parta pomaličku rozpadá, ale Guillaumův návrat byl jasným důvodem, proč se znovu sejít a uspořádat pro něho párty na uvítanou.

Tak kde jsi, Guillaume? Andrea i Sheldon se stále častěji dívají na hodinky. Beth a Christine, které je normálně neskutečně těžké alespoň na chvíli umlčet, téměř tiše sedí v křesílkách a popíjejí víno. Ta zvláštní nálada mě děsí. Už to nevydržím. Zavolám mu. Když vytáčím jeho číslo, vzpomenu si na těch několik posledních rozhovorů. Guillaume je vždycky tak rychle ukončil, z jeho hlasu zněl smutek a jako by to prostě nebyl on. Když jsem mu říkal o párty na uvítanou, vypadalo to, že o ni ani nestojí. Jak o tom tak přemýšlím, nikdy mi vlastně nepotvrdil, že přijde. Ale nedorazit na vlastní párty na uvítanou?

Po chvilce zvonění to naštěstí zvedá.

„Guillaume, kamaráde, tak kde jsi? Všichni tu na tebe netrpělivě čekáme.“

„Phille, to jsi ty?“ jeho hlas zní tak zvláštně, snad ještě smutněji než posledně, pokud je to vůbec možné, „Jsem doma. Říkal jsem ti, že musím co nejdřív začít pracovat. Chci se tam vrátit hned, jak to bude možné. Promiň, musím končit. Nesmím ztratit ani vteřinu.“

Zmateně pokládám sluchátko. Vůbec tomu nerozumím. Kam se chce Guillaume vrátit? Proč mi tak rychle zavěsil? Na čem pracuje? Přihodilo se mu něco na cestách? Co se to s ním za posledních pár měsíců stalo?

Musím to zjistit.

„Shely, můžeš řídit? Guillaume je u sebe. Něco se s ním děje a já chci zjistit co.“

Asi se ptáte, kdo je Guillaume a jeho přátelé? Kde byl posledních osm měsíců? A co se to vlastně u všech čertů děje? Sledujte naše stránky a možná se dozvíte odpovědi i na mnoho jiných otázek. ;)